Kaupunginhallituksen päätökset 25.8.2025

Kaupunginhallituksen päätökset 25.8.2025

Kokouksen esityslista


230 §  Esittely- ja keskusteluasiat

Esitys

Merkitään tiedoksi.

Päätös

Hyväksyttiin esityksen mukaan.


231 §  Kaupunginvaltuuston päätösten täytäntöönpano

Esitys

Kaupunginhallitus yhtyy kaupunginvaltuuston päätöksiin ja määrää ne täytäntöön pantaviksi.

Päätös

Hyväksyttiin esityksen mukaan.


232 §  Vastaus valtuustoaloitteeseen ´Onko vesilaitos vastuussa vain runkoputkesta?´

Esitys

Kaupunginhallitus päättää esittää kaupunginvaltuustolle, että valtuusto merkitsee lausunnon tiedoksi vastauksena valtuustoaloitteeseen ja toteaa, ettei aloite anna aihetta jatkotoimenpiteisiin.

Päätös

Hyväksyttiin esityksen mukaan.


233 §  Valtuustoaloite puhelimien ja mobiililaitteiden käytön täyskiellosta Hyvinkään peruskouluissa koulupäivän aikana

Esitys

Kaupunginhallitus päättää pyytää aloitteesta opetuslautakunnan lausunnon.

Aloitteen valmistelusta vastaa sivistystoimenjohtaja Mika Mäkelä.

Päätös

Hyväksyttiin esityksen mukaan seuraavalla lisäyksellä:
”Kaupunginhallitus pyytää lausunnon myös nuorisovaltuustolta”.


234 §  Eron myöntäminen ympäristölautakunnan varajäsenen tehtävästä, Vesa Jarkko

Esitys

Kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle, että valtuusto myöntää Jarkko Vesalle eron ympäristölautakunnan varajäsenen tehtävästä ja nimeää hänen tilalleen uuden varajäsenen.

Päätös

Hyväksyttiin esityksen mukaan.


235 §  Kaupunginhallituksen edustus vaikuttamistoimielimissä kaudella 2025-2029

Esitys

Kaupunginhallitus päättää edustuksestaan vanhusneuvoston ja vammaisneuvoston osalta.

Päätös

Kaupunginhallitus päätti kokouksessaan nimetä seuraavat edustajat:

Pekka Laine kaupunginhallituksen edustajaksi vanhusneuvostoon.
Johanna Jokinen kaupunginhallituksen edustajaksi vammaisneuvostoon


236 §  Hyvinkään kaupunginhallituksen lausunto 75 miljoonan euron valtionosuuden vähennyksen kohdistamisesta

Esitys

Kaupunginhallitus päättää antaa edellä olevan lausunnon kertaluonteisesti toteutettavasta 75 miljoonan euron säästöstä.

Päätös

Hyväksyttiin esityksen mukaan.


237 §  RCFF Elokuvafestivaali Oy:n konkurssi

Esitys

Kaupunginhallitus päättää esittää kannanottonaan, ettei kaupunki ole halukas ottamaan kuluvastuuta konkurssimenettelystä.

Päätös

Hyväksyttiin esityksen mukaan.


238 §  Vierailukutsu Hyvinkään kaupungille Ahvenanmaalle

Esitys

Kaupunginhallitus päättää, että Ahvenanmaan elinkeinomatkalle 15-16.9.2025 osallistuvat kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja Pentti Puhakka ja kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Antti Rantalainen.

Virkamatkasta aiheutuvat kustannukset korvataan hallintosäännön luottamushenkilökorvauksia koskevan ohjeen mukaisina.

Päätös

Hyväksyttiin esityksen mukaan.


239 §  Kiertokapula Oy, yhtiökokouksen 2025 jatkokokous

Esitys

Kaupunginhallitus antaa kokousedustaja Hannu Lignell'lle seuraavan ohjeistuksen Kiertokapula Oy:n yhtiökokouksen jatkokokoukseen:

- päättää pohjaesityksen mukaisesti hallituksen jäsenten palkkioista, jäsenelle 180 euroa ja puheenjohtajalle 270 euroa/kokous sekä puheenjohtajan vuosipalkkio 2.000 euroa,
- päättää nimitysvaliokunnan pohjaesityksen mukaisesti hallituksen jäsenmääräksi kahdeksan (8) jäsentä,
- päättää nimitysvaliokunnan pohjaesityksen mukaisesti hallituksen jäsenten, puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan nimittämisestä yhtiön hallitukseen.

Lisäksi kokousedustaja valtuutetaan toimimaan sen puolesta, että 28.5. pidetyssä yhtiökokouksessa päätetyistä yhtiöjärjestyksen muutoksista PRH:n ennalta hyväksymät muutokset viedään toteutukseen, ja korjattavaksi jäävät kohdat palautetaan yhtiön hallituksen valmisteluun.

Päätös

Hyväksyttiin esityksen mukaan.


240 §  Toimielinten pöytäkirjat ja viranhaltijoiden päätökset, otto-oikeuskäsittely 

Esitys

Kaupunginhallitus päättää, ettei se käytä otto-oikeuttaan toimielinten tai viranhaltijoiden päätöksiin.

Päätös

Hyväksyttiin esityksen mukaan.


Päivitetty 25.8.2025