Olen onnekas saadessani työskennellä unelma-ammatissani liikunnan parissa, toteaa liikuntapäällikkö Jarmo Vakkila.
Liikunta – Unelma-ammattini
Liikunta on positiivinen ilmiö, johon kaikki haluavat osallistua ja jonka tarpeen ihmiset tunnistavat, vaikka eivät itse liikkuisikaan. Olen onnekas saadessani työskennellä unelma-ammatissani liikunnan parissa. Liikuntapäällikön työ, kuten liikunta-ala yleensäkin, on monimuotoinen ja jatkuvassa muutoksessa oleva kokonaisuus, joka elää ajan ilmiöiden mukana. Työssäni kohtaan niin yksittäisten kansalaisten kuin seurojen ja yhdistysten asioita sekä monipuolisia liikkumisen olosuhteita.
Tällä hetkellä keskeisiä tehtäviäni ovat virkaan liittyvien päätösten tekeminen ja liikuntapalveluiden kokonaisuuden johtamisvastuut. Hyvinkäällä on käynnissä merkittävä määrä liikuntaolosuhteiden kehittämistä ja rakentamista.
Työpäiväni kuvaa hyvin se, kuinka esimerkiksi tänään päivä alkoi kaupungin sisäisellä esimiesaamulla, jatkui laskujen hyväksymisellä, jonka jälkeen käsiteltiin eri palavereissa toiminta-avustuksia, uimalan asioita, jäähallin kesäremontteja, Martin kentän lähiliikuntakaukalon olosuhdetta, Hyvinkää Areenan markkinointia, Kytäjän kenttähanketta ja Hirvijärven venepaikka-asioita. Päivän päätteeksi pidettiin palaveri Hyvinkään kylien liikuntapaikkojen hoitosopimuksista ja kehittämisestä, ja lopuksi vaihdettiin liikuntatietoja Kuumakuntien liikuntapäälliköiden kanssa yhteistyötapaamisen sopimiseksi.
Liikuntapalveluiden sektorilla tapahtuu paljon, ja Hyvinkäällä hankkeina ovat menossa Hyvinkää Areena, Hangonsillan koulun ja päiväkodin hanke, Paavolan päiväkodin hanke liikuntasaleineen, uimalan peruskorjauksen suunnittelu, jäähallin kesäremontteihin valmistautuminen ja kesäkenttien toimintoihin valmistautuminen. Monet pienemmät kehittämis- ja korjaustarpeet liittyvät reitteihin ja olosuhteisiin. Töitä teettävät myös reittien karttoihin, opasteisiin ja sähköisiin järjestelmiin liittyvät asiat.
Liikuntapalvelut ja allekirjoittanut ovat saaneet olla mukana näissä kaikissa käyttäjän roolissa. Vaikka työtä on paljon, se on myös palkitsevaa ja mielekästä. Voin todeta, että olen unelma-ammatissani!
Haluan olla mukana kehittämässä ja ylläpitämässä turvallista, virikkeellistä hyvinvointiympäristöä, jollainen Hyvinkää on yli 300 liikuntapaikan kaupunkina.

Kuvassa Jarmo Vakkila
>> Aiemmat blogikirjoitukset löydät täältä