Kytäjän kylän erikoisuuksiin kuuluu vuonna 1939 vihitty kirkko. Kartanomallisessa vireässä Kytäjän koulussa on oppilaita 70. Juhlatiloja on joka makuun: Maapirtti kirkon vieressä, Kartanotalli, Kytäjän juhlatila sekä Solttilan maja. Isonkylän asuinalueella vuokrataan lisäksi joitakin omakotitaloja sekä juhla- että pitempiaikaiseen käyttöön.
Kylämme erikoisuuksiin kuuluu myös Kytäjän kartano, joka oli aikoinaan Suomen suurin maatila ja nykyisillä 4 400 hehtaareillaan edelleen Suomen suurimpia. Kytäjärveen pistävällä niemellä sijaitsi vuonna 1878 valmistunut päärakennus. Kartanoa ovat hallinneet kuuluisat suvut: Tottit, Flemingit, Armfeltit, Linderit ja Vähäkalliot. Nykyisin kartanon maat omistaa Laakkosten suku.
Alueella on tontti- ja talomyyntiä, golfia pelataan Suomen parhaimmistoon kuuluvalla radalla. Kylän elinvoimaisista yrityksistä mainittakoon Wennborgin tila.
>> Kytäjän kyläyhdistyksen sivut ja instagram
