Kaupunginvaltuusto

Kaupungin ylintä päätösvaltaa käyttää valtuusto, jossa on 51 jäsentä. Valtuutetut ovat muodostaneet valtuustoryhmiä, joita on tällä hetkellä seitsemän. Valtuustoryhmät ja niiden puheenjohtajat ovat:

  • Hyvinkään kokoomuksen valtuustoryhmä, puheenjohtaja Iida-Eveliina Rantalainen
  • Hyvinkään sosiaalidemokraattinen valtuustoryhmä, puheenjohtaja Pinja Perholehto
  • Vihreä valtuustoryhmä, puheenjohtaja Aki Korpela
  • Hyvinkään perussuomalaisten valtuustoryhmä, puheenjohtaja Veijo Lappalainen
  • Keskustan valtuustoryhmä, puheenjohtaja Marja-Leena Laine
  • Hyvinkään Vasemmisto, puheenjohtaja Johanna Jokinen
  • Kristillisdemokraatit, puheenjohtaja Reija Taupila.

Kaupunginvaltuuston kokoukset ovat yleisölle avoimia ja kokouksista ilmoitetaan kaupungin kotisivuilla sekä ilmoituslehdessä. Kokousaikataulut pääset katsomaan tästä.

Kuvassa kauden 2017-2021 kaupunginvaltuusto

Kaupunginvaltuusto 2017 - 2021

Kuvassa valtuuston puheenjohtaja Irma Pahlman 


Puheenjohtaja
Pahlman, Irma
(SDP)

irma.pahlman@saunalahti.fi

p. 0400 651 422

Kuvassa valtuuston 1. varapuheenjohtaja Rainio

1. varapuheenjohtaja
Rainio, Jaakko
(KOK)

Ylikyläntie 7, 05840 Hyvinkää

jaakko.rainio@hyvinkaa.fi  

p. 040 741 0911

 Kuvassa valtuuston 2. varapuheenjohtaja Sanna-Kaisa Patjas

2. varapuheenjohtaja
Patjas, Sanna-Kaisa
(VIHR)

Kirkkotie 119, 05820 Hyvinkää

sk.patjas@gmail.com

 p. 040 066 1482

 

Eerola, Markus (KOK)

markus.eerola@mtk.fi

Kuvassa valtuutettu Jaakko Haapamäki

Haapamäki, Jaakko (KESK)

Karpalonkierto 6, 05810 Hyvinkää

jaakko.haapamaki@pp1.inet.fi

p. 040 514 4711

 

Helén, Anette (SDP

anette.helen@gmail.com

p. 041 548 3385

 Kuvassa valtuutettu Minna Hyytiäinen

Hyytiäinen, Minna (VIHR)

minnahyy@gmail.com

 Kuvassa valtuutettu Markku Jahnukainen

Jahnukainen, Markku (VIHR)

markku.jahnukainen@professori.fi

 

Jokinen, Johanna (VAS)

jonna@elisanet.fi 

 

Järvinen, Arto (PS)

arto.juhani.jarvinen@gmail.com

p. 0500 362 658

Kuvassa valtuutettu Heikki Jäske

Jäske, Heikki (PS)

Kuvassa valtuutettu Sirpa Kalliomaa

Kalliomaa, Sirpa (VIHR) 

Helenenkatu 10 E, 05800 Hyvinkää

sirpa.kalliomaa@gmail.com

p. 040 837 8228

 

Karhunen, Tiina (PS)

tskarhunen@gmail.com

Kuvassa valtuutettu Pasi Karttunen

Karttunen, Pasi (SDP)

Etumartinkatu 4 D 8, 05810 Hyvinkää

pasi.karttunen@teollisuusliitto.fi

p. 0400 775 641

 

Kiuttu, Pekka (KD)

pekka.kiuttu@gmail.com

p. 050 538 7815

Kuvassa valtuutettu Annika Kokko

Kokko, Annika (KOK)

Ahdenkallionkatu 11 A, 05820 Hyvinkää

annika.kokko@kansio.fi

p. 044 273 1967

Kuvassa valtuutettu Riikka Komulainen

Komulainen, Riikka (KOK)

riikkaannuli@gmail.com 

p. 040 513 4445

Kontiainen, Satu (VIHR)

satu.kontiainen@pp.inet.fi

p. 0400 904 155

Kuvassa valtuutettu Aki Korpela

Korpela, Aki (VIHR)

Timonkatu 1, 05830 Hyvinkää

aki.korpela@hyvinkaanvihreat.fi

p. 019 422 101

Kuvassa valtuutettu Terhi Korpela

Korpela, Terhi (VIHR)

Timonkatu 1, 05830 Hyvinkää

terhi.korpela@iki.fi

p. 019 422 101, 050 363 4674

Kuvassa valtuutettu Juhani Kouhia

Kouhia, Juhani (VAS) 

Hannisentie 19, 05830 Hyvinkää

juhani.kouhia@elisanet.fi

p. 040 735 8004

Kuvassa valtuutettu Jussi Kukkola

Kukkola, Jussi (SDP)

kukkola.jussi@gmail.com

p. 044 585 5285

 Kuvassa valtuutettu Marja-Leena Laine

Laine, Marja-Leena (KESK)

p. 040 317 2201

 Kuvassa valtuutettu Pekka Laine

Laine, Pekka (SDP)

Päivälänkatu 13 A 1, 05830 Hyvinkää

pekka.t.laine@luukku.com 

p. 045 178 0187

Kuvassa valtuutettu Veijo Lappalainen

Lappalainen, Veijo (PS)

veijo.lappalainen@hlv.fi

p. 0400 956 182

Kuvassa valtuutettu Arto Latostenmaa

Latostenmaa, Arto (KOK)

Ridasjärven Kylätie 488, 05950 Hyvinkää

arto.latostenmaa@gmail.com 

p. 0400 484 321

Kuvassa valtuutettu Tuula Latosuo

Latosuo, Tuula (SDP)

Kaskentie 4 E 37, 05840 Hyvinkää

tuula.latosuo@gmail.com

p. 050 369 2582

 

Lehtimäki, Anne (SDP) 

Jurvankuja 6, 05840 Hyvinkää 

anne.lehtimaki@hyvinkaa.fi

p. 040 720 3115, 040 351 3450

 

Liesmäki, Hannele (SDP)

hannele.liesmaki@live.fi

Kuvassa valtuutettu Tuija Linna-Pirinen

Linna-Pirinen, Tuija (SDP)

Sähkökatu 8-10 A 6, 05800 Hyvinkää

tuija.linna-pirinen@pp.inet.fi

p. 050 316 7654

 

Mauriala, Vesa (SDP)

vesa.mauriala@gmail.com

Kuvassa valtuutettu Leena Meri

Meri, Leena (PS)

leena.meri@eduskunta.fi 

p. 050 513 2330

Kuvassa valtuutettu Ari Mäkelä

Mäkelä, Ari (KOK)

Aittatie 12 E, 05880 Hyvinkää

ari.makela@hyvinkaanliikenne.fi

p. 0400 800 322

 

Perholehto, Pinja (SDP)

Laulajankuja 2 B 10, 05810 Hyvinkää

pinja.perholehto@gmail.com

p. 0400 596 521

 

Perälahti, Henri (PS)

Kirkkarinkatu 9 A 9, 05900 Hyvinkää

henri.peralahti@uvr.fi  

p. 0400 329 384

 

Puhakka, Pentti (KOK)

Solistintie 7 C, 05810 Hyvinkää

puppena2010@gmail.com

p. 040 551 0380

 Kuvassa valtuutettu Riitta Puupponen Puupponen, Riitta (KOK)
 Kuvassa valtuutettu Nina Pyykkönen

Pyykkönen, Nina (VIHR)

Vaiveronkatu 8, 05900 Hyvinkää

nina.pyykkonen@elisanet.fi  

p. 050 300 0055

 Kuvassa valtuutettu Inga-Lill Rajala

Rajala, Inga-Lill (KD)

Hämeenkatu 80, 05820 Hyvinkää

lillirajala@gmail.com

p. 019 453 512, 041 529 7846

Kuvassa valtuutettu Anttï Rantalainen

Rantalainen, Antti (KOK)

p. 0400 420 665

 

Rantalainen, Iida-Eveliina (KOK)

iida-eveliina@rantalainen.fi

p. 0400 708 096

 

Raunisalo, Riika (VAS)

riika.raunisalo@hotmail.com

p. 041 548 9079

Kuvassa valtuutettu Olli Savela

Savela, Olli (VAS)

Saukonkatu 18 B, 05460 Hyvinkää

ollisavela@ollisavela.fi

p. 040 537 5049

Kuvassa valtuutettu Krista Silfverberg

Silfverberg, Krista (KOK)

krista.silfverberg@hyvinkaa.fi

p. 0400 958 651

Kuvassa valtuutettu Juhani Skyttä

Skyttä, Juhani (KESK)

Kytäjäntie 1341, 05720 Hyvinkää

skytta@saunalahti.fi

p. 040 522 9653

Kuvassa valtuutettu Reija Taupila

Taupila, Reija (KD)

reija.taupila@hotmail.com

p. 040 521 9590

Kuvassa valtuutettu Kristiina Urtamo

Urtamo, Kristiina (VAS)

Kuuselantie 145, 05840 Hyvinkää

kristiina@urtamo.com

p. 040 416 9388

 

 Wahlsten, Pekka (PS)

 

Kuvassa valtuutettu Tuula Vanhatalo

Vanhatalo, Tuula (KOK)

tuula.vanhatalo@pp.inet.fi

p. 040 511 9304

Kuvassa valtuutettu Jari-Pekka Velin

Velin, Jari-Pekka (SDP)

Sarkaojantie 1 D 20, 05810 Hyvinkää

jari-pekka.velin1@luukku.com

p. 040 592 7363

Östlund, Tom (KOK)

p. 050 464 6571

Kuvassa Hyvinkään kokoomuksen valtuustoryhmä

Hyvinkään kokoomuksen valtuustoryhmä

Kuvassa Hyvinkään sosiaalidemokraattinen valtuustoryhmä

Hyvinkään sosiaalidemokraattinen valtuustoryhmä

Kuvassa Vihreä valtuustoryhmä

Vihreä valtuustoryhmä

Kuvassa Hyvinkään perussuomalaisten valtuustoryhmä

Hyvinkään perussuomalaisten valtuustoryhmä

Kuvassa Keskustan valtuustoryhmä

Keskustan valtuustoryhmä

 Kuvassa Kristillisdemokraatit

Kristillisdemokraatit

Kuvassa Hyvinkään vasemmistoryhmä

Hyvinkään vasemmisto

Päivitetty 26.11.2020