Hyvinkään kaupunki tiedottaa     
17.2.2021
Julkaistavissa heti

 

Hyvinkään kaupunki myöntää koronatukea urheiluseuroille ja yhdistyksille

Hyvinkään kaupunginhallitus on kokouksessaan 1.2.2021 päättänyt myöntää 50 000 euroa ylimääräistä tukea hyvinkääläisten urheiluseurojen ja yhdistysten toiminnan tukemiseen. Kulttuuri- ja hyvinvointilautakunta käsitteli tänään 17.2.2021 tuen jakokriteereitä.

Harkinnanvarainen tuki on tarkoitettu välittömien koronapandemian aiheuttamien taloudellisten haittojen tukitoimiin sekä seurojen ja yhdistysten talouden tasapainottamiseen.

- Koronatuen tavoitteena on lievittää koronapandemian seuroille ja yhdistyksille aiheuttamia taloudellisia menetyksiä, sanoo liikuntapäällikkö Jarmo Vakkila.

- Kriteereinä ovat koronan vuoksi saamatta jääneet tulot, jotka ovat haitanneet toimintaa. Tukea hakeva yhdistys on velvoitettu ilmoittamaan mahdolliset muualta saadut korona-avustukset ja seuran omat säästötoimenpiteet, kertoo Vakkila.

Tuella turvataan yhdistysten toiminta poikkeusaikana 1.6.2020-28.2.2021. Koronatuki on tarkoitettu esimerkiksi vakituisen henkilökunnan palkkakustannuksiin ja yhdistyksen muihin kiinteisiin kustannuksiin. Tuki on suunnattu pääsääntöisesti lasten ja nuorten harrastustoimintaan. Ohjeet koronatuen hakemiseen löytyvät osoitteesta https://www.hyvinkaa.fi/kulttuuri-ja-vapaa-aika/avustukset/ 18.2.2021 lähtien.

Lisätietoja

Jarmo Vakkila p. 040 809 4386

Päivitetty 17.2.2021