Mobiilisivut Sivukartta Tekstin koko pieni teksti normaali teksti normaali teksti Pikahaku
Hyvinkää

Askel hyvään liikkumiseen

Liikenne- ja viestintäministeriö ja Liikennevirasto käynnistivät liikkumisen ohjaus -toimintaan liittyvän hankehaun mihin Hyvinkään hanke haki ja tuli valituksi 12 muun hankkeen ohella.

Askel hyvään liikkumiseen – liikkumisen ohjauksen kehittäminen Hyvinkäällä -hankkeen tavoitteena on vakiinnuttaa liikkumisen ohjauksen toimenpiteet Hyvinkään kaupungin toiminnassa sekä luoda ensimmäiset markkinointi- ja tiedotuspaketit uusille asukkaille, uusille työntekijöille ja työnantajille. Liikkumisen ohjauksen toimenpiteiden ja samanaikaisesti tehtävien jalankulku- ja pyöräilyolosuhteiden parantamistoimenpiteiden tavoitteena on pyöräilyn ja jalankulun kulkumuoto-osuuden kasvattaminen Hyvinkäällä. Hanke alkoi lokakuussa 2010 ja päättyy kesäkuussa 2011.


Hyvinkään kulkumuoto-osuudet

Alla olevassa kuvassa on esitetty viimeisin tieto Hyvinkään kulkumuoto-osuuksista.



Lisää Hyvinkäällä käytetyistä kulkumuodoista ja matkan pituuksista löydät oheisesta tiivistelmästä: Hyvinkääläisten matkat

Hyvinkään hankkeessa ensimmäisen projektivuoden toimenpiteinä on päätetty laatia kolmen esitteen sarja liikkumisen ohjaukseen liittyen: asukkaille, työntekijöille ja työnantajille.

Alla on maaliskuussa 2011 valmistuneet esitteet:

Kymmenelle suurimmalle hyvinkääläisille työnantajalle on tarjottu mahdollisuutta kuulla yrityskohtainen esittely viisaan liikkumisen asiasta kevään 2011 aikana Askel-hankkeen toimesta.


 

Motiva on julkaissut keväällä 2011 julkaisun Viisaita valintoja liikkumiseen. Lue esitteestä kuinka voit edistää kestävää liikkumista omilla valinnoillasi.


 

 


Päivitetty  08.02.2012